Aktualności

ŚLADAMI SZTUMSKICH ŻYDÓW

W sobotę, 3 grudnia 2016 roku odbyła się wycieczka Śladami Żydów Sztumskich. Oprowadzającymi  byli uczniowie i uczennice klasy III C Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II, którzy od września br. biorą udział w programie Forum Szkoła Dialogu. Najpierw odbył się cykl czterech warsztatów, na których młodzież zapoznawała się z historią i kulturą Żydów polskich, historią sztumskiej społeczności żydowskiej, a także zmagała się z problemem tożsamości i  tolerancji. 

 

W ramach tego programu gimnazjalistki przeprowadziły również zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Sztumie, w prosty sposób przedstawiające symbolikę judaizmu,  które zostały przyjęte z życzliwością i zainteresowaniem.  Punktem kulminacyjnym była sobotnia wycieczka przeznaczona dla mieszkańców Sztumu. Pogoda dopisała i na Plac Wolności, przed Muzeum Ziemi Sztumskiej przybyło około 20 osób. Był to pierwszy punkt na trasie wycieczki. Dzięki uprzejmości pana Sławomira Michalika zwiedzający mogli obejrzeć judaika znajdujące się w zbiorach muzeum. Kolejne etapy wycieczki przedstawiały miejsca, gdzie można odnaleźć (niestety bardzo skromne) ślady Żydów mieszkających niegdyś w Sztumie – pozostałości po aptece Adolfa Cohna, sklepie Hermanna Holza.

Celem całego programu jest postawienie w parku miejskim, obok terenu kirkutu, tablicy przedstawiającej w skrócie historię tej społeczności. Dzięki zaangażowaniu młodzieży mieszkańcy Sztumu poznali ją lepiej.

Anna Raczkowska

FOTO