Aktualności

Wrześniowe wspomnienia

 

Gdy jarzębiny przystroją się w korale, to znak, że pora iść do szkoły.
 Ale początek września co roku przypomina o wybuchu II wojny światowej. Uczniowie w całym  kraju mogą bez przeszkód rozpocząć naukę, w naszej szkole, obecnie Szkole Podstawowej nr 1 w Sztumie także. 1 września 2017 roku,  dokładnie w południe władze samorządowe, przedstawiciele organizacji politycznych i społecznych,  delegacje szkół, zakładów pracy, policji  i innych instytucji spotkali się pod pomnikiem Rodła, aby upamiętnić tę smutną rocznicę. Asysta pocztów sztandarowych sztumskich szkół i organizacji podkreśliła wyjątkowość  tego wydarzenia. 

Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Pan Leszek Tabor, Burmistrz Miasta i Gminy Sztum, który w swoim wystąpieniu przypomniał tragiczne wydarzenia z 1939 roku, podkreślił, że obecne pokolenie Polaków ma szczęście, bo nie doświadczyło okrucieństwa wojny. Dlatego starania o utrzymanie pokoju,  nie tylko w Europie, ale na całym świecie, są zadaniem najważniejszym dla każdego człowieka. Tylko w czasie pokoju naród może rozwijać swój potencjał, a obywatele żyć bezpiecznie. Potem w hołdzie tym, którzy walczyli i zginęli za ojczyznę,  przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem okolicznościowe, biało-czerwone wiązanki. Była tam także grupa z naszej szkoły -  „jedynki”- zarówno uczniowie gimnazjum, jak również z nowo powstałej Szkoły Podstawowej nr 1. 


 My także powtarzamy: ‘Nigdy więcej  wojny!”

„Z dalekiej Syberii jak ptaki zbłąkane
Wracamy do Ciebie Ojczyzno…”
Światowy Dzień Sybiraka na stałe wpisał się w kalendarz imprez szkolnych „jedynki”. Tegoroczne obchody miały miejsce w piątek, 15 września.
O godzinie 10.00 w hali sportowej społeczność naszej szkoły gościła: członków  koła Związku Sybiraków w Sztumie z przewodniczącą panią Ireną Rzucidło,, przedstawicieli Rodzin Katyńskich w osobach państwa Elżbiety i Andrzeja Rozkwitalskich, władze Miasta i Gminy Sztum z burmistrzem panem Leszkiem Taborem oraz przedstawicieli różnych organizacji i instytucji. Jak zawsze - rozpoczęliśmy od hymnu państwowego. Po wzruszającym montażu słowno-muzycznym, zakończonym odśpiewaniem Marsza Sybiraków, goście i delegacje klas pierwszych i czwartych szkoły podstawowej oraz  drugich i trzecich gimnazjum złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Dębami Pamięci, poświęconymi  ppor. Janowi Skóreckiemu, por. Stanisławowi Szarmachowi i ppłk Teofilowi Ney. Delegacje gości i młodzieży złożyły okolicznościowe wiązanki i zapaliły znicze przy tablicach przypominających ich heroizm i ofiarność, natomiast posadzone kilka lat temu dęby strzegą ich pamięci i szumią ku przestrodze- oby nigdy więcej żaden naród, nie tylko Polacy, nie doświadczył tragedii wojny. Oddaliśmy w ten sposób hołd nie tylko polskim oficerom, ofiarom Katynia, ale także symbolicznie uczciliśmy wszystkie ofiary radzieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku.
Takie rocznice zawsze są dobrą okazją do wspomnień   i refleksji. Nie zabrakło ich podczas apelu, w wystąpieniu pana Burmistrza, który zwrócił uwagę na ówczesną i obecną sytuację Polski w Europie i w świecie, i wyraził nadzieję, że z tej bolesnej lekcji historii potrafimy wyciągnąć wnioski. Spotkanie przy kawie stało się doskonałą okazją do kontynuowania tych rozważań.
fotorelacja