Aktualności

MARATON PISANIA LISTÓW

    7 grudnia po raz kolejny w naszej szkole w naszej szkole odbył się Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International. Głównym celem maratonu jest przeciwstawianie się naruszeniom praw człowieka na świecie.
    W tym roku społeczność naszej szkoły pisała listy w obronie trzech kobiet z: Jamajki, Chin i Egiptu.

    Shackelia Jackson pochodzi z Jamajki i przeciwstawia się przemocy policjantów, którzy zastrzelili jej brata.  Kobieta domaga się sprawiedliwości za popełnione morderstwo. Stała się głosem dziesiątek rodzin, których najbliżsi zginęli w podobny sposób. Shackelia za swoją walkę jest nękana i zastraszana.
    Ni Yulan mieszka w Chinach. Wraz z tysiącami innych osób została eksmitowana przez władze ze swojego mieszkania, kiedy w Chinach przygotowywano igrzyska w 2008 roku. Za swoje działalność w obronie ludzi niesłusznie wyrzucanych z domów Ni Yulan była wielokrotnie nękana, aresztowana i została tak mocno pobita, że obecnie porusza się na wózku inwalidzkim.
    Trzecią kobietą w obronie, której wystąpiliśmy jest Hanan z Egiptu. Kobiecie grożą zarzuty za poszukiwanie zaginionego męża, który w 2013 roku został zatrzymany przez władze egipskie za udział w manifestacji. Każdego roku w Egipcie  giną w niewyjaśnionych okolicznościach setki osób. Hanan, która poszukuje swego męża postawiono 5 fałszywych zarzutów i grozi jej 5 lat więzienia .

W naszym szkolnym maratonie napisaliśmy 125 listów, które wysłaliśmy do władz Egiptu, Chin i Jamajki. Mamy nadzieję, że nasze listy przyczynią się do zmiany sytuacji nękanych kobiet.