Aktualności

Apel 10.04.2014

„Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie”

10 kwietnia uczniowie naszej szkoły, z klas pierwszych i czwartych szkoły podstawowej i gimnazjalnych, uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji  Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – polskiego święta obchodzonego co roku 13 kwietnia,
w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Minęło 78 lat od rozpoczęcia przez NKWD likwidacji obozów dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku
 i Ostaszkowie. W ciągu sześciu tygodni rozstrzelano 14 587 jeńców. Zamordowano również ok. 7 300 Polaków przetrzymywanych w więzieniach na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. Grupa młodzieży gimnazjalnej pod kierunkiem nauczycieli historii przygotowała program artystyczny. Prezentacja faktów historycznych przeplatana była piosenkami i wierszami, które nawiązywały do tragicznego losu ofiar sowieckiego terroru.

W 2010 roku, z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, 10 kwietnia samolot rządowy z prezydentem Polski na pokładzie, lecący na uroczyste obchody w Katyniu, rozbił się pod Smoleńskiem. Wszyscy zginęli. Również o tych tragicznych wydarzeniach pamiętaliśmy podczas uroczystości. Wspominając ten trudny czas,  pamięć ofiar z 10 kwietnia 2010 roku uczciliśmy minutą ciszy.

Na zakończenie przewodniczący klas udali się pod Dęby Katyńskie, posadzone przy naszej szkole  ku pamięci oficerów zamordowanych w Katyniu. Tam złożyliśmy symboliczne wiązanki i zapaliliśmy znicze.

FOTORELACJA