Aktualności

PARADA SCHUMANA 2018

Przy wyjątkowo pięknej pogodzie 12 maja  większa niż zwykle grupa uczniów  z gminy Sztum uczestniczyła w  tegorocznej Paradzie Schumana,  która  gromadzi młodzież i dorosłych w stolicy, by uczcić Dzień Europy. Tegoroczne  Spotkania Europejskie trwały od 9 maja. My dołączyliśmy tradycyjnie do ulicznego przemarszu. 

Z wyjazdu mogło skorzystać więcej uczniów, gdyż  otrzymaliśmy dofinansowanie do autokaru z Fundacji Schumana. Znaleźliśmy się  w grupie wyróżnionych szkół ,które przeprowadziły wcześniej lekcje na temat ‘ Jaka wartość ma dla mnie wartość.” Dyskusja dotyczyła podstawowych praw człowieka i obywatela, stosunku do przedstawicieli innych kultur i religii.

Hasło tegorocznej parady brzmiało ; „ Europa ma znaczenie”. Spotkanie zaczęło się odśpiewaniem Hymnu narodowego i Hymnu Unii Europejskiej. Następnie barwny korowód przeszedł ulicami Warszawy , by zagościć w Miasteczku Europejskim. Poruszając się ulicami Schuman, czy de Gaulle można było skorzystać z atrakcji przygotowanych przez Fundację Schumana, przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Naszą uwagę jak zwykle zwróciło stoisko Polskiej Akcji Humanitarnej i Parlamentu Europejskiego. Uczniowie uczestniczyli w konkursach, quizach, prezentacjach i zdobywali nagrody. Nasza kolorowa grupa miała także okazję promować  atrakcje turystyczne Gminy i Miasta Sztum. Spotkaliśmy znajomych i zawarliśmy nowe znajomości z gimnazjalistami z innych zakątków Polski np. z Brzezin, czy Ełku.

Po godzinie 15-tej rozpoczęliśmy zwiedzanie Starej Warszawy pod opieką pani przewodnik. Trasa wiodła częściowo szlakiem powstańców  z 1944r i  królewskim. Mimo wczesnej pobudki kondycja nam dopisywała.

FOTORELACJA