Aktualności

Muzyką i słowem

    4 grudnia 2013 r.  stał się okazją do spotkania miłośników poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Juliana Tuwima dla   uczczenia 60-tej rocznicy śmierci tych  dwóch wybitnych polskich poetów . W  bibliotece Zespołu Szkół Zawodowych w Barlewiczkach  podczas wieczoru  poetycko – muzycznego  „Muzyką i słowem” młodzież zaprezentowała recytacje,  ale również fragmenty wybranych utworów w formie śpiewanej.

W scenariuszu  uwzględniono m.in. recytację wiersza mistrza Ildefonsa w wykonaniu autora (nagranie głosu poety  sprzed kilkudziesięciu lat), wizytę Natalii Gałczyńskiej, wspominającej poznanie z  Konstantym i narodziny ich miłości, odwiedziny Juliana Tuwima, przedstawiającego  z właściwym sobie dowcipem, zabawne historyjki ze swego życia.
 Publiczność mogła, słuchając recytacji gości oraz poezji śpiewanej, poznać fragmenty twórczości bohaterów wieczoru. Gośćmi była młodzież z gimnazjów w Sztumie, Dzierzgoniu,  Ryjewie  i Mikołajkach Pomorskich oraz młodzież z Zespołu Szkół im. Kasprowicza w Sztumie. Szczególne zainteresowanie wzbudził występ dziewcząt   z Dzierzgonia, recytujących m.in. „Pierwszą kolację w pensjonacie” Juliana Tuwima  czy bardzo zabawne  wykonanie „Słonia Trąbalskiego”  i  „Zosi - Samosi”.
Sztumskie gimnazjalistki zaprezentowały także:
Agata Kumaniecka "Balladę o trzęsących się portkach" K.I Gałczyńskiego,  Karolina Kuczyńska "Kocham w tobie to zmierzchowe" J.Tuwima
Nikola Waszczuk  "Małe kina" mistrza Ildefonsa
 i Agata Trafalska  "List jeńca" tego samego autora.  
Przyjemnością było również wysłuchanie muzycznych wersji poezji  w wykonaniu uczniówZSZ w Barlewiczkach: Magdy Koteckiej, Angeliki Wiciel oraz Daniela Szarszewskiego, a także Marceliny Chudzik z gimnazjum w Sztumie.   W rolę Tuwima wcielił się Mateusz Krajewski, Natalią Gałczyńską była Natalia Biłas, a wieczór poprowadziły Magda Kotecka i Karolina Kowalska.  O gości zadbały dziewczęta z technikum żywienia i gospodarstwa domowego, częstując ich kawą, herbatą oraz ciastem.